415 Squadron  Association

Colonel James R. Lambie was born in Port Colborne, Ont­ario in May, 1938. He joined the RCAF as a pilot in November 1956 and after graduation, in 1957-60, served with 432 All Weather (CF100) Fighter Squadron at Bagotville, Quebec. In 1960-63 Col Lambie flew as a Primary Flying Instructor Pilot on Chipmunks at CFB Centralia, Ontario and in 1963-67 as a Basic Flying Instructor on Tutors at CFB Gimli, Manitoba. In June 1967 Col Lambie was posted as Staff Officer Air Programmes at Training Command Headquarters in Winnipeg, Manitoba. From August 1969 to July, 1970 Col Lambie held the position of Air Staff Officer/Squadron Commander and subsequently in 1970-71 as the Deputy Director of Cadets and Military Training at the Royal Military College, Kingston, Ontario. After at­tending the Canadian Forces Staff College in Toronto, Ontario in 1972 and Maritime Operational Air Training at CFB Greenwood in Nova Scotia in November 1972, Col Lambie was posted to VP 415 Maritime Patrol Squadron, CFB Summerside, P.E.I. where he took up the position of Flight Commander and Crew Commander. In June 1976, Col Lambie was then posted to NDHQ where he was employed in the NDHQ/DCDS/CADO Directorate of Maritime Avia­tion as the Operational Authority on the new Aurora (CP140) Procurement Project and Argus programs. Col Lambie accepted command of VP 415 Maritime Patrol Squadron, CFB Summerside on the 22nd of July 1977, and relinquished command on 1 August 1979 to take up his next appointment as Senior Staff Officer Fixed Wing, Maritime Air Group Headquarters, Halifax. In July 1982 Col Lambie assumed the position of Senior Staff Officer Maritime Air, Air Command Headquarters, Winnipeg, Manitoba. In 1984 Col Lambie assumed the position of Senior Staff Officer Maritime Air and Flying Training. In 1986, Col Lambie then attended the Continuous French Language Training Course at CFB Winnipeg, Manitoba. In June, 1987 Col Lambie was appointed as the Senior Staff Officer Management Consulting Services Air Command Headquarters, Winnipeg. Colonel Lambie retired from the Canadian Forces in January 1994.

JAMES RUSSELL LAMBIE

COMMANDING OFFICER - July 1977 to June 1979